برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
تاریخ : چهارشنبه 24 آذر 1400
کد 1364

در آیین اختتامیه بیستمین جشنواره پژوهشی دانشگاه عنوان شد

کسب رتبه اول کشوری توسط کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در انتشار مقالات در نمایه‌های سطح یک

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در مراسم تجلیل از محققین و پژوهشگران برتر بیستمین جشنواره پژوهشی دانشگاه از کسب رتبه اول کشوری توسط کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در انتشار مقالات در نمایه‌های سطح یک خبر داد.
به گزارش روابط عمومی  دانشگاه علوم پزشکی تبریز به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه، مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره پژوهشی دانشگاه و تجلیل از محققین و پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تاریخ 22 آذرماه 1400 ساعت 10 الی 12 در تالار شهید شایانمهر دانشکده پزشکی برگزار شد. در این مراسم رنیس و معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه تبریز، رنیس دانشگاه و هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تبریز، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، حجت الاسلام دکتر خیری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، اعضای هیئت علمی و کارکنان و دانشجویان دانشگاه حضور داشتند.

دکتر پرویز شهابی روز دوشنبه، ۲۲ آذر ماه در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از چهار مدیریت توسعه و ارزیابی تحقیقات،  اطلاع رسانی پزشکی، امور اداری، توسعه و فناوری سلامت تشکیل شده است که هر یک از این بخش‌ها زیرمجموعه خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: کمیته تحقیقات دانشجویی یکی از زیر مجموعه های مدیریت توسعه و ارزیابی تحقیقات می باشد و اقدامات بسیار خوبی در این کمیته انجام شده و در اکثر دانشکده‌ها و مراکز شاهد فعالیت‌های بسیار خوبی هستیم.

وی افزود: ۶۰ طرح تحقیقاتی در کمیته تحقیقات دانشجویی تصویب شد که ۳۹ مورد آنها به ارزیابی‌های نهایی رسید و کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با ارائه‌ی ۴۰۰ مقاله‌ی سطح یک در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رتبه‌ی اول را کسب کرده است. 

شهابی همچنین یادآور شد: تاسیس پارک علم‌وفناوری سلامت در دانشگاه، پیگیری امور مربوط به طراحی و جانمایی پارک  علم‌ وفناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، صدور مجوز فعالیت سه مرکز رشد اقماری، دریافت طرح‌ها و ایده‌های مرتبط مقابله با کرونا و حمایت از طرح‌های پذیرفته شده، برگزاری کارگاه‌های توانمندسازی و کار آفرینی برای دانشجویان شرکت کننده در المپیاد کار آفرینی و کسب رتبه اول تیمی کشور در المپیاد دانشجویی حیطه کار آفرینی از اقدامات انجام شده دانشگاه علوم پزشکی تبریز طی سال جاری است.

وی در رابطه با آزمایشگاه جامع دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان کرد: آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد که هدف آن ایجاد بستر مناسب و شبکه‌سازی زمینه‌های تحقیقاتی بوده و خدمات قابل توجهی نیز ارائه کرده است.  

به گزارش ایسنا، وی در پایان در خصوص برنامه‌های در دست اقدام این دانشگاه نیز گفت: تسهیل فرایندهای جاری حوزه تحقیقات و فناوری و اجرای گرنت تشویق چاپ مقاله، برگزاری جلسات و تشکیل تیم‌های هم‌افزایی برای استفاده بهینه از امکانات افزایش خدمات غیر حضوری در راستای تامین اهداف دولت الکترونیک، شروع فعالیت پارک علم و فناوری و حمایت از فناوران، بازاریابی و فروش محصولات دانش بنیان فناوران دانشگاه نیز از اقدامات در دست اجرای دانشگاه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز سخنران دوم آیین گفت: اهمیت پژوهش بحثی بدیهی و روشنی است؛ چرا که طبیعتاً پله‌ی اول رشد و اعتلای یک جامعه از پژوهش آغاز می‌شود.

دکتر بهمن نقی‌پور اظهار کرد: یک پژوهش زمانی خوب و ارزشمند خواهد بود که کاربردی در خدمت به مردم و رفع مشکلات جامعه داشته باشد تا با تلاش جامعه‌ی پژوهشی، هماهنگی و نیازسنجی از جامعه، آموزش و پرورش، گیرندگان خدمات سلامت، عموم مردم و پژوهشگران قسمت‌های دیگر مشکلات مردم را احصا کرده و در این مسیر قدم‌های بیشتری بردارند.

وی ادامه داد: ارتباط با صنعت، تبدیل افکار علمی و پژوهشی به کاربردی و حمایت از فناوری و کارهای علمی و اختراعات باید بیش از بیش مورد توجه باشد تا با کمک یکدیگر وضعیت بهتری را ایجاد کرد چرا که توانمندی‌ها زمانی ارزش بالاتری خواهند داشت که همکاری‌ها افزایش یابد.

 نقی‌پور افزود: ارتقا وضعیت پژوهشی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی با دیگر دانشگاه‌ها در جهت اعتلای پژوهش و گسترش پژوهش‌ها کمک می‌کند لذا امیدوارم در این قسمت افراد مسئول بیشتر همت کنند تا شاهد روند رو به رشد در جامعه باشیم چرا که دانشگاه‌ها لوکوموتیو رو به رشد جامعه هستند؛ هر چه همکاری بین دانشگاهی بیشتر باشد، روند خوبی خواهیم داشت. 

در ادامه برنامه رئیس دانشگاه تبریز با ایراد سخنانی کوتاه گفت‌: مسئله‌یابی مشکلات جامعه و انتقال آنها به مراکز پژوهشی و تلاش و کوشش پژوهشگران برای رفع این مشکلات مسئله‌ی مهمی است که باید گسترش یابد.

دکتر صفر نصراله‌زاده اظهار کرد: عرصه‌ی پژوهشی، عرصه‌ی بسیار مهمی است که باتوجه به پیشرفت فناوری‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: طی دوره‌های اخیر دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم انتقال یافته و به موازات امورات انجام شده به افزایش سرعت رشد جامعه کمک کرده است چرا که رابطه‌ی بسیار نزدیکی با اقدامات انجام شده در دانشگاه‌ها و پیشرفت جامعه وجود دارد.

نصراله‌زاده در پایان تاکید کرد: از نسل دانشگاه‌های پژوهش محور عبور کرده و پیشرفت خوبی در این زمینه داشتیم و رتبه‌ی خوبی هم به دست آوردیم اما در زمینه‌ی پارک‌های علم و فناوری باید توجه بیشتری داشته باشیم لذا ارتباط بین دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه تبریز باید گسترش باید.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه علوم پزشکی تبریز تجلیل به عمل آمد.


منتخبین بیستمین جشنواره پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز آذرماه 1400