برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
تاریخ : دوشنبه 1 بهمن 1397
کد 1172

کنگره بررسی اندیشه های آیت الله سبحانی در تبریز

همایش بررسی اندیشه های علمی آیت الله العظمی شیخ جعفر سبحانی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار گردید.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما در این همایش علما ، روحانیان ، اندیشمندان و استادان حوزه و دانشگاه ابعاد مختلف اندیشه های این مرجع عظام تقلید را بررسی کردند.
دبیر کنگره گفت: 64 مقاله به دبیرخانه رسیده بود که برخی از آنها در سطح علمی – پژوهشی، تعدادی در بخش علمی - ترویجی و بخشی هم علمی- تخصصی است که مقالات بخش علمی پژوهشی به صورت سخنرانی و بقیه در قالب پوستر ارائه شدند.
حجت الاسلام رحیم شاهدی افزود: محورهای همایش در تبریز مربوط به علوم نقلی شامل تفسیر، فقه و حقوق، اصول فقه، تاریخ، رجال و درایه و در نهایت سیره علمی و عملی حضرت آیت الله سبحانی و محورهای بخش دوم همایش که در آینده نزدیک در شهر مقدس قم برگزار خواهد شد شامل علوم عقلی ، کلام، فلسفه؛ معرفت شناسی، فرق و مذاهب خواهد بود.
آیت الله العظمی حاج شیخ جعفر سبحانی تبریزی، 20 فروردین 1308 هجری شمسی در تبریز به دنیا آمد.
وی پس از فراغت از تحصیلات ابتدایی، در مکتب خانه میرزا محمود فاضل به فراگیری متون ادب پارسی پرداخت و کتاب‌هایی هم مانند گلستان، بوستان، تاریخ معجم، نصاب الصبیان، ابواب الجنان و... را فراگرفت.
برگزاری کنگره بررسی اندیشه های آیت الله سبحانی سپس در 14 سالگی رهسپار مدرسه علمیه طالبیه تبریز شد و به آموختن مقدمات علوم و سطوح پرداخت.
علوم ادبی را نزد حسن نحوی و علی‌اکبر نحوی و بخشی از مطول، منطق منظومه و شرح لمعه را از محمدعلی مدرس خیابانی آموخت.
در مهرماه 1325 به قم رفت و به تکمیل سطوح، همت گماشت.
باقی‌مانده فرائد الاُصول را نزد میرزا محمد مجاهدی تبریزی و احمد کافی آموخت و کفایة الاصول را هم نزد محمدرضا گلپایگانی فراگرفت.
وی به غیر از تحصیل دروس فقه و اصول، به آموختن فلسفه و کلام و تفسیر هم اشتغال داشت، از همین رو در تبریز از محضر سید محمد بادکوبه‌ای بهره برد و از او شرح قواعد العقائد را آموخت.
سپس در حوزه علمیه قم مطالعات فلسفی‌اش را با شرکت در درس‌های منطق و فلسفه سید محمدحسین طباطبایی تکمیل کرد و در سال‌های 1328 تا 1330 هجری شمسی، شرح منظومه و پس از آن بخش اعظم اسفار را نزد او فرا گرفت.
آیت الله العظمی حاج شیخ جعفر سبحانی، متکلم، فقیه، اصولی، مفسر، مجتهد شیعی ایرانی است و هم‌اکنون از مراجع تقلید و استادان برجسته حوزه علمیه قم به شمار می رود.
کنگره بررسی اندیشه های علمی آیت الله العظمی شیخ جعفر سبحانی به همت حوزه علمیه آذربایجان شرقی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دانشگاه صنعتی سهند، در دانشگاه علوم پزشکی تبریز مورخ ۹۷/۱۰/۲۷ روز پنجشنبه برگزار شد.